اطلاعیه مهم

توجه: از این پس ما را در آدرس جدیدمان در بلاگ بیان دنبال کنید

استادان علیه تقلب :: pap.blog.ir

۱۳۹۱ فروردین ۱۱, جمعه

لغو مدرک دکترای رئیس جمهور مجارستان به خاطر تقلب

جمعه 30 مارس 2012 - 11 فروردین 1391

در پی اتهام سرقت علمی علیه پال اشمیت، رئیس جمهوری مجارستان، دانشگاه سملوایز در بوداپست، پایتخت، اعلام کرده است که این دانشگاه مدرک دکترای آقای اشمیت را پس گرفته است.

به گفته رئیس این دانشگاه، بررسی رساله دکترای پال اشمیت که در سال 1992 تسلیم دانشگاه شد نشان می دهد که محتوای آن "نه با ضوابط علمی انطباق دارد و نه با موازین اخلاقی" و به همین دلیل، وی شایسته دریافت مدرک دکترا نیست.

روز سه شنبه این هفته، کمیته ای که از سوی دانشگاه سملوایز تعیین شده بود نتیجه گرفت که آقای اشمیت بخش قابل توجهی از رساله دکترای خود در مورد بازی های المپیک در عصر حاضر را از تحقیقات سایرین "نسخه برداری" کرده بود.

احزاب مخالف خواستار استعفای رئیس جمهوری شده اند.

منبع: بی‌بی‌سی فارسی

با تشکر از دکتر مهدی مقیمی زند

======================================
ادامه خبر: استعفای رئیس جمهور مجارستان به خاطر تقلب در پایان نامه دکتری
======================================
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از آنکه مدرک دکتری "پال اشمیت" رئیس‌جمهوری مجارستان به دنبال پرونده جعل پایان‌نامه دوره دکتری وی باطل شد، رئیس‌جمهوری مجارستان رسما اعلام کرد که از سمت خود استعفا می‌دهد.

بنا بر این گزارش، اشمیت در سال ۲۰۱۰ برای یک دوره ۵ ساله ریاست جمهوری در مجارستان روی کار آمده بود.

وی در توجیه دلیل استعفای خود از مقام ریاست‌جمهوری مجارستان اعلام کرد: نمی‌خوام یک مسئله شخصی کشورم را نابود کند.

پیش از این نیز به دنبال فاش شدن شواهدی مبنی بر جعلی بودن پایان‌نامه دکتری رئیس‌جمهوری مجارستان، مردم این کشور با برگزاری تظاهرات‌های گسترده‌ای درخواست کناره‌گیری وی را از قدرت مطرح کرده بودند.

بنا بر این گزارش، اشمیت مدرک دکتری خود را در سال ۱۹۹۲ گرفته بود، اما هفته گذشته تحقیقاتی که صورت گرفت نشان داد که وی پایان نامه‌ای را که برای دوره دکتری ارائه داده از روی دو نویسنده دیگر کپی کرده است.

این اتفاقات در شرایطی گزارش شده است که دولت مجارستان تلاش می کند تا به دلیل بدهی های شدید و بحران مالی که به آن مواجه است حمایت مالی وام دهندگان بین المللی را جلب کند.

پیش از این اشمیت از کناره گیری از قدرت خودداری کرده بود و قرار بود تا این موضوع در پارلمان مجارستان مطرح و در صورت موافقت دو سوم نمایندگان وی از قدرت عزل شود.